Valdība otrdien, 4. jūnijā, apstiprināja Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus noteikumos par Āfrikas cūku mēra (ĀCM) likvidēšanas un draudu novēršanas kārtību, lai noteiktu jaunu kārtību mājas cūku sugas dzīvnieku (cūku) pārvietošanai no II vai III riska zonas Latvijā, kā arī pārvietošanai no II vai III riska zonas uz citas ES dalībvalsts II vai III riska zonu.
Ja cūku pārvešana notiks tikai caur II un III riska zonu citā ES dalībvalstī, tad turpmāk Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) dzīvnieku veselības garantiju apstiprinājums būs nepieciešams tikai pirmreizējai dzīvnieku pārvietošanai.
Grozījumi noteic, ka turpmāk cūku izmeklēšanas kārtībā tiks ņemti vērā cūku līķu pasīvās uzraudzības rezultāti. Tas nozīmē, ka katrā ražošanas vienībā reizi nedēļā vismaz divām beigtām cūkām, kas vecākas par 60 dienām, būs nepieciešams veikt līķu sekciju un noņemt paraugus ĀCM patogēnu identifikācijas testa veikšanai. Cūkas būs atļauts pārvietot, ja ĀCM testa rezultāts būs negatīvs.
Cūku pirmreizējai izvešanai ārpus II vai III riska zonas Latvijā, kā arī pārvešanai uz citas ES dalībvalsts II vai III riska zonu septiņu dienu laikā pirms plānotās pārvietošanas PVD inspektoram vai praktizējošam veterinārārstam būs jāpaņem paraugi laboratoriskiem izmeklējumiem, lai veiktu ĀCM patogēnu identificējošos testus. PVD inspektoram 24 stundu laikā pirms plānotās dzīvnieku pārvešanas būs jāpārliecinās par cūku klīnisko veselību. Pārvadāšana būs atļauta, ja klīniskajos un laboratoriskajos izmeklējumos netiks konstatēta cūku saslimšana vai inficēšanās ar ĀCM vīrusu.
Ar grozījumiem arī noteikts, ka turpmāk no Latvijas nedrīkstēs izvest mežacūkas, kas turētas apstākļos, kādos tiek turētas mājas cūkas.
Vairāk informācijas – noteikumos “Grozījumi Ministru kabineta 2004. gada 17. februāra noteikumos Nr. 83 “Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība””, kas stāsies spēkā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.
* Pēc ĀCM uzliesmojuma Latvijā noteiktā karantīnas teritorija zonām:
• III riska zona tiek noteikta pēc ĀCM gadījumu konstatēšanas mājas cūku novietnēs un savvaļas cūku populācijā;
• II riska zona tiek noteikta pēc ĀCM gadījumu konstatēšanas tikai savvaļas cūku populācijā;
• I riska zona tiek noteikta kā aizsardzības zona ap III vai II riska zonu.
Avots: zm.gov.lv