Aktuāla informācija par MNS uzliesmojumu Ungārijā

Publicēts: 12.03.2025.
Dalies
karte

Informācija par epidemioloģisko situāciju un ieviestajiem pasākumiem Ungārijā saistībā ar šī gada 6.martā konstatēto mutes un nagu sērgas (MNS) uzliesmojumu (pēdējais MNS uzliesmojums līdz šim Ungārijā bija konstatēts 1973.gadā):

  • Uzliesmojums tika konstatēts Ungārijā netālu no Gijoras pilsētas, tuvu Slovākijas robežai, slaucamo govju fermā ar dažādu vecumu 1418 liellopiem (skat.karti pielikumā ar noteiktajām karantīnas zonām);
  • Jauno telīšu grupā 3.martā bija pamanītas pirmās klīniskās pazīmes  – siekalošanās, apetītes zudums, samazināta ūdens uzņemšana. Veterinārārsts izsaukts 5.martā, jo jau 80% no telēm bijis drudzis un tipiskas MNS klīniskās pazīmes, vairākiem dzīvniekiem mutē un uz purna novēroja vezikulas un erozijas, kā arī starppirkstu rajonā. Nekavējoties tika noteikti ierobežojumi fermai un paņemti paraugi laboratoriskai izmeklēšanai. MNS apstiprinošais rezultāts saņemts 6.marta pēcpusdienā.
  • Nekavējoties saskaņā ar EK normatīvajiem aktiem tika noteikti ierobežojošie pasākumi un karantīnas zonas: 3km un 10km radiusā ap slimības skarto fermu.
  • Primārā epidemioloģiskā izmeklēšana ļāva noteikt, ka fermā nav ievesti dzīvnieki pēdējā laikā, kā arī identificēja 1 kontaktfermu.
  • Līdz 11.martam jauni apstiprināti MNS uzliesmojumi Ungārijā nav konstatēti.
  • Laboratoriski noteikts, ka Ungārijā konstatēts MNS O serotips, kas filoģenētiski atšķiras no Vācijas MNS uzliesmojumā konstatētā serotipa izcelsmes (tātad nav saistības). Šim MNS serotipam ir vislielākā līdzība ar Pakistānā konstatēto MNS serotipu 2017-2018.gadā. Eiropas References laboratorijā turpinās vīrusa serotipa padziļināta analīze.
  • MNS skartajā fermā turpinās liellopu likvidēšana;
  • Identificētajā tiešajā kontaktfermā tika likvidēti visi 307 liellopi  (jaunlopi) līdz 8.martam. Neviens neuzrādīja klīniskās pazīmes, paraugi laboratoriskai izmeklēšanai uz MNS no šiem dzīvniekiem tika noņemti, rezultāti vēl nav zināmi;
  • Bija slimības aizdomas 8.martā vienā citā slaucamo govju fermā, bet laboratoriskā izmeklēšana MNS neapstiprināja. Paņemti otrreiz paraugi 10.martā. Epidemioloģiskā saikne ar MNS skarto novietni – kopīgs piena savācējtransports.
  • Turpinās epidemioloģiskā izmeklēšana un vizītes uz visām iespējamām kontaktnovietnēm – kur varēja notikt vīrusa kontaminācija ar dzīviem dzīvniekiem, piena transportu vai blakusproduktu savācējuzņēmumiem, kā arī paraugu noņemšana šajās novietnēs.
  • Visa uzņēmīgo dzīvnieku pārvietošana no Ungārijas teritorijas uz citām valstīm ir aizliegta, taču ievest uzņēmīgos dzīvniekus valstī nav aizliegts.
  • Valstis, kuras pēdējā mēneša laikā bija saņēmušas dzīvniekus no kontaktnovietnes (caur savākšanas centru), Ungārijas veterinārais dienests ir individuāli informējis.

Tā kā Ungārijas noteiktās MNS karantīnas zonas iekļaujas Slovākijas Republikas teritorijā, tad arī Slovākijas veterinārais dienests saskaņā ar EK normatīvajiem aktiem ir noteicis zonā noteiktus ierobežojumus un veic slimības epidemioloģisko izmeklēšanu, vizītes uz uzņēmīgo dzīvnieku novietnēm un paraugu noņemšanu. Līdz 10.martam visi izmeklējumu rezultāti negatīvi, nav aizdomu par MNS.

Šodien, 12.martā, ir publicēts EK lēmums par ierobežojumu zonu noteikšanu Ungārijā (un arī daļā Slovākijas): KOMISIJAS ĪSTENOŠANAS LĒMUMS (ES) 2025/496 (2025. gada 11. marts) par noteiktiem ārkārtas pagaidu pasākumiem sakarā ar mutes un nagu sērgu Ungārijā https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/HTML/?uri=OJ:L_202500496

Attiecībā par LATVIJU  – PVD, izskatot iekšējās tirdzniecības sertifikātus TRACE sistēmā, neguva pierādījumus, ka šogad no Ungārijas būtu ievesti MNS uzņēmīgie dzīvnieki.

! Atgādinām par pastiprinātas uzmanības pievēršanu transportlīdzekļiem, ar kuriem tiek pārvadāti dzīvnieki – lai tie pēc katra pārvadājuma būtu iztīrīti, dezinficēti, tādējādi samazinot risku ienest slimību dzīvnieku novietnē.

! Tāpat atgādinām, ka par aizdomām par dzīvnieku saslimšanu nekavējoties ir jāziņo praktizējošajam veterinārārstam!

Jaunākās ziņas
11. martā un 19. martā. plkst. 10.00–13.00 aicinām pievienoties Valsts augu aizsardzības dienesta rīkotajam vebināram  ”Mēslošanas līdzek...
Vēlies uzsākt cūku audzēšanu, bet – īsti nezini, cik tas izmaksā un, kas tam nepieciešams? Varbūt jau saimnieko, bet vēlies to darīt efek...
Aicinām pieteikties uz Eiropas Savienības finansētajām bezmaksas mācībām! Šīs mācības būs noderīgas: Cūku audzētājiem un saimniecību īpašnie...

Aizsargāta lapa

Lai lasītu saturu, ielogojieties!