Āfrikas cūku mēra (ĀCM) izplatības ierobežošanā nedrīks atslābt, trešdien intervijā LNT raidījumā "900 sekundes"  teica Ministru prezidente Laimdota Straujuma.
 
Viņa atgādināja, ka pērn valdība piešķira papildus līdzekļus Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) ĀCM apkarošanai, turklāt likumā ir paredzēts, ka zemniekiem par likvidētām cūkām saņem kompensācijas.
 
Komentējot atkal Latvijā atklāto ĀCM mājas cūkām, Straujuma pieļāva, ka slimības apkarošanā "visi ir atslābuši". "Nedrīkst atslābt. Ja pagājušā gadā bija cūku mēris, tad ir liela iespēja, ka slimība var atkal izplatīties. Es gribētu zemniekus  aicināt ļoti uzmanīgi ievērot PVD profilakses pasākumus," teica premjere.
 
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka pēc gandrīz gada pārtraukuma Latvijā atkal konstatēts ĀCM mājas cūkām - vīruss atklāts saimniecībā Daugavpils novada Dubnas pagastā.
 
Saņemto laboratorisko analīžu rezultāti apstiprina ĀCM vīrusu 18 piemājas saimniecības novietnē esošajām cūkām. Iespējamais inficēšanās cēlonis piemājas saimniecībā esošo mājas cūku saslimšanai ir svaigi pļautas zāles izbarošana.
 
Pēc slimības atklāšanas PVD ir sācis ĀCM apkarošanas pasākumu ieviešanu, nosakot karantīnas zonas, lai nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos.
 
Ap skarto novietni trīs kilometru rādiusā noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā - uzraudzības zona. Šajās teritorijās pastiprināti kontrolēs mājas un meža cūku veselības stāvokli. Karantīnas zonās pastiprināti kontrolēs arī dzīvnieku transporta līdzekļu kustība. Aizsardzības un uzraudzības zonā PVD veiks visu saimniecību, kurās tiek turētas cūkas, pārbaudes.
 
Tāpat aizsardzības zonā aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas vismaz 40 dienas pēc slimības skartās saimniecības dezinfekcijas.
 
Lai pasargātu dzīvnieku novietni, piemājas saimniecību no ĀCM, PVD atgādina un atkārtoti aicina ievērot visus noteiktos biodrošības pasākumus.

http://tvplay.skaties.lv/parraides/900-sekundes/626425